V čísle 17 týdeníku RESPEKT je článek Doba postemailová - ukázka na webu zde.
Informace v něm s chutí stokrát podepíšu a dvěstěkrát podtrhnu. Už před pár lety jsem vypozoroval, že používání e-mailů jako hlavního nástroje teamové, či firemní komunikace je kontraproduktivní. Výhody, jako je jednoduchost při používání, univerzální použitelnost na jakékoli platformě, snadná dostupnost i díky webovým rozhraním, navázání e-mailů na kalendáře atd. jsou totiž výhodami pouze při určitém druhu komunikace. Většinou však postupně dojde k tomu, že e-maily začnou být využívány k zadávání úkolů, vykazování činností, informování o průběhu, zasílání aktualizovaných dat nebo podkladů, či k řešení konkrétních problémů. Vše bývá hromadně odesíláno více příjemcům, aby měl každý přehled o dalším postupu a aby bylo jisté, že se informace dostala ke všem, kteří by jí i potenciálně mohli potřebovat. Na první pohled skvělé řešení, hlavně díky možnosti cokoli zpětně dohledat, sice většinou plní očekávání, ale množství času potřebné pro organizaci této komunikace a samotnou komunikaci neustále roste. Cesta ze začarovaného způsobu komunikace, na který jsou všichni zvyklí, je komplikovaná.
Už roky se se snažím držet zásady, že firemní proces, nebo celé systémové řešení, jehož důležitou součástí je e-mailová komunikace, je na nic a je potřeba to dělat jinak. Bývá těžké přesvědčit zúčastněné o tom, že změna je nutná. Jejich argumentace, že takhle to naprosto vyhovuje, jim zpravidla vydrží až do chvíle, než se konečně zahltí. Doufám, že když už je teď ta "Doba postemailová", mě to přesvědčování půjde mnohem líp :)

   
© Na stránce použit Joomla template Allrounder, autoři www.lernvid.com - texty, úprava template a scriptů Petr Holas, korektury Lenka Hubáčková © 2012 DOGNET